:: » STRONA GŁÓWNA ::

40K Role Play Game
Książki
Gry PC
Bitewniak
FanArt
Terminal
Wyraź Opinię

Co sądzisz o nadchodzącej premierze gry Space Marine?

  • To będzie przełom!
  • Zapowiada się dobrze
  • Zwiastuny mnie nie przekonują
  • Tragedia...

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 15

  Horus Heresy: Collected Visions - recenzja
 :: piątek, 13 marca 2009 - 21:15 :: kategoria: Recenzje Książek :: Dział: Książki ::

I kiedy Imperator opuścił swoich Adeptus Astartes nadał Horusowi tytuł Mistrza Wojny jako że ten był najwspanialszy i najukochańszy Imperatorowi ze wszystkich Dwudziestu. Jednak w sercu Horusa zakwitł wielki żal spowodowany zostawieniem Krucjaty na jego ramionach, który przerodził się później w wielki gniew. I tak zło w sercu Mistrza Wojny zakwitło i w końcu wydało kwiaty, i wziął on trzecią część armii Imperium i wypowiedział wojnę Mistrzowi Ludzkości, i ruszył na Świętą Terrę gdzie walki między zdrajcami i lojalistami trwały siedem dni i siedem nocy aż w końcu Imperator zmierzył się z Horusem i zmiażdżył go. I wziął Imperator Horusa i trzecią część armii Imperium i strącił do otchłani Oka Terroru...
  40K.pl Poleca!
Tak może wyglądać jeden z mitów odnoszący się do Herezji Horusa krążący po Imperium Człowieka. Sama Wielka Herezja to największa wojna jaką widziała galaktyka, kończy ona czas Wielkiej Krucjaty i Złoty Wiek Imperium. Była to wojna domowa którą poprowadził Mistrz Wojny Horus przeciwko Imperatorowi, zdrajcy udało się na swoją stronę przeciągnąć połowę Legionów Kosmicznych Marines które dawniej służyły Imperatorowi. Jak wiemy Horusowi nie udało się obalić prawowitego władcy ludzkości jednakże okaleczył go i zmusił do bycia przywiązanym na wieki do tajemnej aparatury Złotego Tronu.

W roku 2002 wydawnictwo Sabertooth Games zaproponowało Games Workshop stworzenie dodatku, do karcianki Dark Millenium osadzonej w świecie Warhammera 40 000, odnoszącego się do Herezji Horusa. Jednak Alan Merret wysunął pomysł żeby opowiedzieć całą historię tej okrutnej wojny domowej, pomysł się przyjął i Sabertooth szybko przystąpiło do tworzenia kart z serii Horus Heresy. Prace nad karcianką zostały już dawno zakończone jednakże same karty historii wojny nie opowiedzą dlatego też wspomniany już Alan Merret, jeden z najdłużej pracujących ludzi dla Games Workshop napisał cztery tomy backgroundbooków omawiające wydarzenia z 31 Millenium. Po jakimś czasie jednak zostały one zebrane w jedną księgę i wzbogacone o opowiadanie Grahama McNeilla, którą przyszło mi recenzować.

Wizje urzeczywistnione
Wszystkie cztery tomy z serii Horus Heresy - Visions of... wypełnione są ilustracjami Johna Blanche'a. Adama Braya, Eda Coxa, Davida Gallaghera, Karla Kopinskiego, Erica Polaka, Adriana Smitha, Sama Wooda i wielu, wielu innych ilustratorów, ponieważ wszystkie te książki wypełnione są po brzegi ilustracjami. Co mnie troche zdziwiło, ale jednocześnie bardzo ucieszyło to to że wszystkie grafiki trzymają co najmniej wysoki poziom, świetnie odwzorowują Adeptus Astartes i horror wojny która miała miejsce w najdawniejszych latach Imperium. Pod względem grafiki nie można nic tej księdze zarzucić. Ilustracje jednakże nie zostały stworzone do książki a do wspomnianej już karcianki i myślę że nawet dla samych grafik warto by stworzyć sobie kolekcję kart.

Visions of War
Część pierwsza czyli Visions of War opowiada o Erze Rozłamu, Primarchach, Wielkiej Krucjacie, pochodzeniu Kosmicznych Marines, organizacjach takich jak osobista straż Imperatora - Adeptus Custodes czy też tajemnicze Siostry Ciszy. Szczegółowo mamy tu także opisane wydarzenia od czasu kiedy Imperator postanowił wrócić z wojny na Terrę, uhonorował Horusa tytułem Mistrza Wojny i jego zdradę, której powody mamy dokładnie opisane, wreszcie wiemy co, kiedy i gdzie doprowadziło do zasiania ziaren Chaosu w duszy Horusa.

W tym tomie mamy także opisane wydarzenia z Istavaan III, Kryzys Kronikarzy i Radę Nicei oraz upadek Legionu Tysiąca Synów. Jak widać, tom 1 przedstawia same źródła i przyczyny Herezji, wszystko co dotąd na ten temat spekulowano tylko zostało wreszcie ujawnione.

Visions of Darkness
Wizję Ciemności to drugi tom opisujący wydarzenia Herezji Horusa, zaczyna się on od opisu wojny na planecie Istaavan III gdzie lojaliści z Legionów Gwardii Śmierci, Synów Horusa, Pożeraczy Światów i Dzieci Imperatora walczyli ze swymi braćmi którzy przeszli na stronę Mrocznych Bóstw Chaosu. Opisaną tu mamy także Imperialną Armię za czasów Wielkiej Krucjaty i jej hierarchię oraz opowieść o wydaniu Edyktu Kapelańskiego.

Ten tom przedstawia także jak na stronę Chaosu przeszedł Primarcha Legionu Głosicieli Słowa Lorgar który jako pierwszy zdradził Imperatora, omówiony zostaje także plan Horusa pozbycia się najwierniejszych Imperatorowi Legionów Mrocznych Aniołów, Krwawych Aniołów i Ultramarines żeby ci nie mogli bronić Świętej Terry kiedy arcy-zdrajca zaatakuję.

The Kaban Project
Do Horus Heresy - Collected Visions tak jak do omnibusów powieści Black Library został załączony dodatkowy materiał. Jest to opowiadanie The Kaban Project napisane przez jednego z lepszych autorów tego wydawnictwa Grahama McNeilla. Opowiada ono o tech-kapłanie Pallasie Ravachol który poznał mroczną tajemnicę maszyny Kaban i został wplątany w spisek do w który wplątani są najwyżsi rangą techno-magowie Marsjańskiego Mechanicum.

Opowiadanie tak jak i powieści McNeilla jest bardzo dobre, ma świetne opisy i dobrze skonstruowaną fabułę. Na wielki plus zasługują opisy Marsa, jego kuźni i świątyń gdzie modlą się czciciele Boga Maszyny, świetnie są także przedstawione relacje Ravachola i maszyny Kaban. Opowiadanie to na pewno musiało także zainspirować McNeilla żeby później napisać powieść Mechanicum która szerzej omawia rozłam w Kulcie Maszyny i powstanie Mrocznego Mechanicum.

Visions of Treachery
Wizje Zdrady otwiera ładne zastawienie wszystkich dwudziestu (a właściwie osiemnastu) Legionów Kosmicznych Marines gdzie mamy opisane kto i gdzie się znajduję, co tam robi i czyją trzyma stronę - Mistrza Wojny czy Imperatora, spis zresztą objął także samego Imperatora i jego wiernego i tajemniczego sługę - Malcadora Sigillitę.

Dalej znajdziemy kontynuację opisu wydarzeń z Istaavan III oraz kolejny tekst Grahama McNeilla, tym razem przedstawia on nam zmagania Lemana Russa - Primarchy Legionu Kosmicznych Wilków i Constantina Valdora - przywódcy osobistej gwardii Imperatora, Adeptus Custodes przeciwko Legionowi Tysiąca Synów i Magnusowi Czerwonemu których Imperator nakazał zniszczyć za ich czarnoksięskie praktyki czynione pomimo jego wyraźnego zakazu.

Znajdziemy tu także informację o tym jak kapitan Garro z Gwardii Śmierci doniósł Malcadorowi i Imperatorowi informację o zdradzie Horusa, o tym jak Mistrz Wojny założył swą nową siedzibę na Istaavan V. Ten tom warty jest uwagi szczególnie ze względu że szczegółowo opisano tam Masakrę na Strefie Zrzutu.

Visions of Death
Ostatni tom tej serii przedstawia najbardziej dramatyczne i epickie wydarzenia Wielkiej Herezji, poza bardzo dokładnym i szczegółowym opisem Bitwy o Terrę i Pałac Imperialny ujawnia także tajny projekt nad którym pracował przez całe stulecia Imperator i który Magnus zniszczył przez swoją głupotę.

Prawię cały tom to opis zmagań pomiędzy zdrajcami i lojalistami, poza tym mamy przedstawione także jak Legiony Gwardii Śmierci, Dzieci Imperatora i Pożeraczy Światów całkowicie oddały się Chaosowi. Jednak najważniejszy fragment tej części to moim zdaniem fenomenalny opis finałowej walki którą Imperator stoczył z Horusem na pokładzie Mściwego Ducha - okręcie flagowym Mistrza Wojny.

Ostatnie strony Horus Heresy - The Collected Visions to największy minus tej książki, są tam przedstawione karty z karcianki. Ilustracje jak już mówiłem są fajne ale zamiast małych skanów kart można było dać więcej tekstu, na przykład opisać wydarzenia mające w Imperium tuż po odparciu zdrajców i wygnaniu ich do Oka Terroru, można było opisać reorganizację Imperialnej Armii na Imperialną Gwardię i Świętą Flotę, Drugie Powołanie Kosmicznych Marines czy też sformułowanie Codex Astartes zamiast pokazywać karty.

Pomimo jednak tych paru ostatnich stron to ta pozycja jest po prostu cudem dla każdego fana Warhammera 40 000, tym bardziej jeśli chciał on poznać bardziej szczegółowo wydarzenia tej wojny domowej, tutaj dostaje wszystko tak ja być opisane powinno. Więcej szczegółów można znaleźć tylko w serii powieści Horus Heresy które teraz wydaje Black Library.

:: autor: Raziel :: artykuł przeczytało dotąd: 2717 osób

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
   40K.pl © 2006 by orth | engine: PN | support min.: IE5.0 800x600
   Wszelkie prawa do zawartości, kodu i interfejsu serwisu zastrzeżone.
   Logotypy oraz materiały identyfikacyjne produktów linii wydawniczej Warhammer są własnością ich twórców
   gamesworkshop.com | blackindustries.com | blacklibrary.com | copcorp.pl
   zobacz także: Zamek Drachenfels | Fabularny.net

 realizacja:
 orth.com.pl

:: zegarki-i.pl | :: pieluchy dla dzieci

  40K.pl Poleca!