:: » STRONA GŁÓWNA ::

40K Role Play Game
Książki
Gry PC
Bitewniak
FanArt
Terminal
Wyraź Opinię

Co sądzisz o nadchodzącej premierze gry Space Marine?

  • To będzie przełom!
  • Zapowiada się dobrze
  • Zwiastuny mnie nie przekonują
  • Tragedia...

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 15

  Filozofie Inkwizycyjne
 :: środa, 15 kwietnia 2009 - 17:36 :: kategoria: Fluff :: Dział: 40K Role Play Game ::

Większość obywateli Imperium Człowieka widzi Świętą Inkwizycję jako zwarty monolit którego celem jest niszczenie plugawych wrogów ludzkości. Ludzie widzą Inkwizytorów jako postaci straszne i stojące ponad prawem ale jednakże niezbędne bo tylko oni potrafią okazać słuszny gniew Imperatora heretykom kryjącym się pośród niewinnych. Inkwizycja poza podziałem administracyjnym na różne Ordo, Konklawe, Kręgi i Komórki podzielona jest także poglądami filozoficznymi różnych Inkwizytorów. Dzieli się je głównie na Purytanizm i Radykalizm.
  40K.pl Poleca!Purytanami określa się Inkwizytorów którzy ściśle trzymają się Imperialnego Prawa i bez wyjątku podtrzymują doktrynę Inkwizycji. Radykałowie zaś to bardziej pragmatyczne postaci, twierdzą oni że cel uświęca środki dlatego też często zwalczają ogień ogniem posługując się opętańcami czy manipulując tajemnymi kultami.

Jednakże te dwa kierunki mają wiele swoich odłamów które znacznie się różnią.

Purytan dzielimy na:

Amalathian – Amalathianizm prezentuje sobą ścisły i dość stereotypowy wizerunek Purytanizmu, nawołują do jedności pomiędzy Imperialnymi organizacjami i braku gwałtownych zmian. Filozofia ta wywodzi się z planety Gathalmor na Górze Amalath na której Lord Solarny Macharius został zachęcony do dalszego prowadzenia krucjaty co doprowadziło do tego że zdobył około kolejne tysiąc światów dla Imperium. Wierzą oni że Imperator ma wielki plan odnośnie galaktyki i dlatego do czasu kiedy znów zacznie stąpać pomiędzy ludźmi chcą zachować status quo. Mniej interesują ich zagrożenia płynące z mutacji, czarostwa czy tym podobnych, za to dokładają wszelkich starań żeby zachować harmonię wewnątrz Imperium. Amalathianie wierzą że siła znajduje się w jedności i każde dla zagrożenie dla niej zdestabilizowało by Imperium. Częstymi członkami Amalathian są członkowie Adeptus Arbites.

Mondominant – Mondominantyzm to najbardziej fanatyczna filozofia Inkwizycji, zakłada ona że tylko czysty, nieskażony człowiek ma prawo przeżyć dlatego też nawołują do całkowitej eksterminacji mutantów, obcych a nawet psioników (nie wyłączając astropatów). Mondominanci zakładają że tylko i wyłącznie Imperium Człowieka ma prawo istnieć zaś reszta powinna zostać zniszczona i zapomniana.

Thorian – Thorianizm to najbardziej radykalna z Purytańskich filozofii. Zakłada ona że w przyszłości Imperator przeżyje reinkarnacje i wstąpi w nowe ciało. Nazwa tej filozofii wywodzi się od Sebastiana Thora który obalił krwawego despote Goge Vandire pod koniec Ery Apostazji. Thorianie wierzą że dusza Imperatora wstąpi w nowe ciało zwane Boskim Awatarem. Większość Inkwizytorów którzy mają inne poglądy zwalcza Thorian i ich dążenia ponieważ według nich tak nagły powrót Imperatora mógłby wywołać wojnę domową pomiędzy wierzącymi i niewiernymi która mogła by być porównywalna do Herezji Horusa.

Radykałowie dzielą się na:

Istvaanian – Istvaanianizm zakłada że konflikt jest niezbędny dla rozwoju ludzkości. Twierdzą że ludzie dokonali największych czynów podczas wojen takich jak Wielka Krucjata, Herezja Horusa czy też podczas Ery Apostazji. Istvaanianie zakładają że Imperium przetrwa tylko wtedy jeśli niezliczone wojny przeżyją tylko najsilniejsi. Nazwa tej frakcji wywodzi się od planety Istvaan III której bombardowanie wirusowe rozpoczęło Herezję Horusa.

Rekongregatorian – Rekongregatorianie zakładają że przez tysiąclecia swego istnienia Imperium stało się dekadenckie i skorumpowane i pragną je odbudować na nowo. Jednakże żeby tego dokonać musi ono upaść pod naciskiem z zewnątrz i wewnątrz i dopiero wtedy będzie można je ustawić na nowo – czyste i nieskażone.

Xanthian – Xanthyzm to najbardziej radykalna filozofia jaka istnieje wewnątrz Inkwizycji, usprawiedliwia ona używanie broni obcych, demonów, opętańców, manipulowanie kultami a nawet używanie czarnoksięstwa i innych mocy Chaosu po to tylko żeby zwalczać arcy-wrogów ludzkości. Jej nazwa wywodzi się od Mistrza Inkwizytora Zarancheka Xanthusa który został spalony w 32 Millenium za herezje.

Pomniejsze filozofie:

Obserwatorzy Anomoliańscy – twierdzą oni że ich zadaniem jest obserwować ludzkość i oczekiwać przybycia Imperatora Wcielonego.

Ardentyzm – Ardentyci wierzą że Imperator Wcielony objawi się nie jako jednostka a jako grupa ludzi lub nawet jako cała ludzkość.

Caspofilianizm – Casofilianie zainspirowani pismami świętego Casiofilego szukają sposobu na bezpieczne przeniesienie ludzkiej duszy do Osnowy tak żeby jej nie uszkodzić i żeby mogła tam swobodnie egzystować. Wierzą że kiedy dowiedzą się jak to robić poznają także sposób na odwrócenie procesu dzięki czemu będą mogli wcielić duszę Imperatora w nowe ciało.

Horusianizm – Horusianie tak jak Thorianie są rezurekcjonistyczną frakcją tylko że bardziej radykalną, twierdzą oni że używając mocy Chaosu takich jak te które opętały Horusa można stworzyć nową powłokę dla Imperatora i sprowadzić jego duszę z powrotem.

Ofianicyzm – Ofiarnici twierdza że każdy kto miał kiedykolwiek jakikolwiek kontakt z obcymi, mutantami lub Osnową jest potępiony i musi zginąć. Jednakże twierdzą także że Ludzkość musi zniszczyć swoich wrogów dlatego więc postanawiają złożyć siebie w ofierze żeby walczyć z adwersarzami Ludzi.

Polipsykananizm – odłam Xanthyzmu, twierdzą oni że przeznaczeniem ludzkości jest stać się nową, psioniczną rasą dlatego też wyszukują oni nowych psioników i robią wszystko żeby pojawiało się ich coraz więcej.

Rewiwifikatoryzm – Rewiwifikatorzy studiują przejście duszy do Osnowy podczas śmierci, mają nadzieję podczas swoich badań odkryć proces który pozwoli zwolnić to przejście, zatrzymać i w końcu zawrócić. Badają oni także mechanizm Złotego Tronu mając nadzieje że pozwoli im to odnaleźć sposób żeby odnowić ciało Imperatora. Zajmują się także badaniami nad procesem który pozwoli utrzymać ciało w stanie gotowym na przyjęcie zwróconej z Osnowy duszy.

Seculos Attendous – frakcja według której Eklezjarchia chamuje i przeszkadza ludzkości dlatego Inkwizytorzy tego wyznania starają się zmniejszyć wpływy i potęgę Adeptus Ministorum gdzie tylko mogą.

Xeno Hybris – wyznawcy tej filozofii wierzą że ludzkość może, a nawet musi wiele nauczyć się od obcych i ich technologii i tylko dzięki współpracy z xenos ludzie zdołają przetrwać.

:: autor: Raziel :: artykuł przeczytało dotąd: 1923 osób

Komentarze

Sturnn
15.04.09, 22:16

Bombardowanie na Istvaan V rozpoczęło Herezję ;p Po za tym bardzo udany i ciekawy artykuł :)

Raziel
15.04.09, 22:41

Nope, na Istvaan V miała miejsce Masakra Strefy Zrzutu. Istvaan III było zarządzane przez gubernatora Praala który ogłosił niezależność od Imperium i jego planeta została bez negocjacji ani próby odbicia zbombardowana.

Sturnn
19.04.09, 15:54

True, my bad

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
   40K.pl © 2006 by orth | engine: PN | support min.: IE5.0 800x600
   Wszelkie prawa do zawartości, kodu i interfejsu serwisu zastrzeżone.
   Logotypy oraz materiały identyfikacyjne produktów linii wydawniczej Warhammer są własnością ich twórców
   gamesworkshop.com | blackindustries.com | blacklibrary.com | copcorp.pl
   zobacz także: Zamek Drachenfels | Fabularny.net

 realizacja:
 orth.com.pl

:: zegarki-i.pl | :: pieluchy dla dzieci

  40K.pl Poleca!